Пређи на главни садржај

Koji tip košnica je idealan za mene?

 Kada odlučite da se bavite pčelarstvom, pre svega, pored pčelinjeg društva, neophodno je da imate i košnicu/e. 

Postoji više tipova košnica, a kod nas su najzastupljenije sledeće:

  •  Dadan Blatova (DB) košnica
  •  Langstrot Rutova (LR) košnica
  •  Fararova košnica
  • Anton Žnideršičeva košnica
  • Pološka


Dadan Blatova - DB

DB košnice su veoma popularne među pčelarima u našoj zemlji. Ovu košnicu odlikuje jedno telo visine 31cm koje služi kao plodište, i 2 polunastavka veličine 15,5cm, za smeštaj viška meda. Plodište može imati i do 3,6kg pčela, što je važno za brži unos većih količina meda. Standarna DB košnica ima 10 ramova, ali postoji i varijanta od 12, koja se sve više koristi.

Dadan-Blatova košnica ima jednu glavnu prednost, koja je naročito važna za zimovanje. Naime, ona ima dubok ram koji daje mnogo prostora za razvijanje legla i deponovanje polenovog praha i meda. Medne kape mogu biti visoke i do 15cm, a to pogoduje prezimljavanju, pa pčelari ne moraju dodatno da intervenišu.

Ova košnica je, zbog svog prostranog plodišta, odlična za amatere, jer se eventualno kašnjenje sa stimulacijom prolećnog razvoja ne odražava tako intenzivno kao kod LR košnice, a društva se vrlo dobro razvijaju i bez velikih intervencija. Međutim, trebalo bi u jesen da ostavite pčele na manjem broju ramova (recimo 10). Kada dođe proleće, izbacite poneki ram sa lošijim saćem, da biste stvorili uslove za dodavanje lepo izgrađenih ramova ili satnih osnova, i ispunjavanje.




Langstrot Rutova - LR

To je košnica koja se sastoji od tri jednaka nastavka spoljašnje visine 242mm. Ram je spoljašnje visine 232mm a dužina satonoše je 480mm. To je za 1cm duže od satonoše DB rama, a po visini za 7cm kraće. 

U novije vreme, ustalilo se nekoliko načina gajenja pčela u ovim košnicama. Po jednom, dva nastavka se koriste za plodište i međusobno im se menjaju mesta. To je podsticajno za razvoj legla, a kao meru protiv rojenja posebno preporučuju umetanje trećeg nastavka sa satnim osnovama ili izgrađenim saćem između ta dva. Kada je društvo zazimljeno sa mngo pčela i hrane u gornjem nastavku, dobra matica već na početku proleća ispuni leglom gornji nastavak i spusti se u donji. To je vreme da se zamene mesta nastavcima i ako je potrebno kasnije, još jednom. 

Po takvom načinu pčelarenja, pčelinja društva bi trebalo da imaju pred bagremovu pašu najmanje dva puna nastavka pčela. Onda im se mogu dodati i po dva LR tela za medište. 

Prilikom pripreme društava za zimu, preporučuje se iznad plodišnog nastavka staviti nastavak sa zapečaćenim medom (15-20kg) a u čiju sredinu se stave 2-3 rama sa leglom odozdo i većom mednom kapom (ili bar ramovi sa velikom mednom kapom i praznim saćem ispod).

Na taj način se obezbeđuje da ziimsko klube zahvati i gornji nastavak i da krajem zime ne ostane u donjem bez hrane. Treba napomenuti da takav način pčelarenja nije lako ostvariti i da se u praksi ipak najčešće mora raditi i pojedinačnim ramovima a ne nastavcima. To je najpre iz razloga što pčelinje zajednice nisu dovoljno jake i što nemaju velike zalihe hrane. 

Rad LR košnicom tada može da bude prilično komplikovan, posebno za početnike. Neki pčelari, pogotovu oni sa više košnica i u novije vreme, uvode i polunastavak kao deo LR košnice. Visine je 147mm (najčešći standard) i postavlja se iznad plodišta. Veći pčelari ispod njega stavljaju matičnu rešetku, da bi sprečili prelazak matice. Taj polunastavak služi kao rezerva hrane i medna kapa tokom zime.

U proleće se može spustiti ispod plodišta i tada predstavlja izvor podsticajne hrane koju če pčele prenositi u plodište. Još jedan od mogućih načina pčelarenja se sastoji u razvijanju društva u proleće u plodištu od dva LR tela, a pred bagrem se stavlja matična rešetka iznad prvog nastavka i time ograničava matica. LR košnica se koristi i za pčelarenje sa dva pčelinja društva, koja se drže jedno iznad drugog, da pčele ne mogu da prlaze iz jednog u drugo. Pred bagrem se mogu spojiti a matica iz slabijeg se uklanja iili se sa njom formira rojić. Često se na početku unosa bagrema uklanja gornje društvo i tako izletnicama pojačava donje.






Fararova košnica

To je košnica kod koje su svi nastavci jednaki, bilo da se koriste kao plodišni ili medišni. Obično je sa 10 ili 12 ramova. Nastavci su visine od 155mm do 200mm. Plodište je u dva tela. 

Za sprečavanje rojenja, zamenu saća, umeće se ceo nastavak satnih osnova ili praznog saća između. U odnosu na LR košnicu, Fararova ima pogodnost plićeg nastavka, pa pčele brže zaposedaju dodate nastavke. To pogoduje da se ovom košnicama može uspešnije raditi nastavkom nego što je sllučaj sa drugim. Za zimovanje, na plodište od dva tela, ostavllja se pun nastavak meda. 




Albert-Žnideršičeva košnica

Albert-Žnideršičev sistem košnice veoma pupularan recimo u Sloveniji. To je tip košnice pogodan za paviljonski način pčelarenja, jer se iz nje okviri vade u horizontalnom smeru kao knjige iz ormara. Takođe, zahvaljujući konstrukciji, košnice se mogu ređati u paviljonu ili na prikolici jedna uz drugu i u dva reda jedna preko druge. 

Ovo je košnica ograničene zapremine, pa u njoj pčelinja društva u iole povoljnim godinama dobijaju nagon za prirodnim rojenjem, što umanjuje prinose meda u poređenju s košnicama tipa nastavljača u kojima se gnezdo može u dobrim pašama gotovo neograničeno proširivati. 

Ova košnica, uopšteno govoreći, budući da ima boljih tipova, verovatno se ubuduće neće masovnije širiti u našoj zemlji, jer ima više nedostataka nego prednosti u poredjenju sa nastavljačama.

Za koji će se tip košnice pčelar opredeliti zavisiće od više okolnosti. Na društvenom sektoru, kao i pčelarenju sa većim brojem košnica, najbolje rezultate sigurno će imati Langstrot-Rutova. U amaterskim uslovima Dadan-Blatova košnica će apsolutno zadovoljiti pčelara amatera, dok će pološka biti sigurno dobra i laka za rad, kako za početnike tako i za pčelare u starijim godinama. 

 

Pološka 

Košnica pološka je najrasprostranjenija u Vojvodini, mada je imaju pčelari u bližoj i daljoj okolini. Pogodna je za rad kada su u pitanju stariji pčelari, a pogotovu pčelari početnici, pa i seleći pčelari, pošto se lako, brzo i jednostavno priprema za selidbu. U prinosu meda zaostaje nastavljačama prethodna dva tipa, a takođe u kvalitetu meda i njegovoj sortiranosti. Međutim, u pološkama se lakše izvlači rezervno saće, obezbeđuje dovoljno materijala za formiranje veštačkih rojeva ili pak pomoćnih društava, tj. nukleusa, bez kojih ne treba da bude nijedan savremeni pčelinjak.


Koji tip košnica je idealan za mene?

Za koji će se tip košnice pčelar opredeliti zavisiće od više okolnosti. Na društvenom sektoru, kao i pčelarenju sa većim brojem košnica, najbolje rezultate sigurno će imati Langstrot-Rutova. U amaterskim uslovima Dadan-Blatova košnica će apsolutno zadovoljiti pčelara amatera, dok će pološka biti sigurno dobra i laka za rad, kako za početnike tako i za pčelare u starijim godinama. 




Коментари

Популарни постови са овог блога

Glavna prolećna paša - kada je med spreman za ceđenje (vrcanje)?

U ovoj temi pokušaćemo da rešimo vaše nedoumice ili čak da naučite nešto novo o glavnoj prolećnoj paši i samom postupku vrcanja meda, pa da počnemo sa laganim uvodom u ovu temu. Nikad ne smemo izvaditi sav med iz košnice. Pčelama treba ostaviti sav med koji im je potreban za zimu, a višak uzeti. Dešava se kod pčelarenja sa nastavljačima, da su medišta puna, a u plodištu nema ni kapi meda ili ga je čak nedovoljno. Takvo stanje zatećiće se veoma često u nastavljačima sa jednakim okvirima u medištu i plodištu, kao i u onom polumedištu. Pre oduzimanja meda treba najpre pregledati plodišni deo košnice, pa ako tamo nema bar 15kg meda, toliku rezervu treba da ostavimo u medištu za zimu. Pčelari sa pološkama treba da paze da uz med, koji su pčele unele poviše okvira s leglom, ostave do legla sa svake strane bar po jedan okvir pun meda, a neće biti greške, ako ostave i duplo. Pčela sakuplja med sa onog cveća, kakvog za pašnog dana i pašno doba ima najviše. Prema toj njenoj prirodnoj sklonosti,

Lažne matice, matice trutuše i njihovo suzbijanje

Kako to matice mogu biti lažne? Da li su one štetne po moje društvo i ako jesu kako da ih se rešim? Da li su lažne matice i matice trutuše isto?  Danas vam odgovaramo na ova pitanja, pa da počnemo. Lažne matice javljaju se tokom cele sezone.  Bezmatak  koji duže vreme nema maticu, prelazi u instinktivnu borbu za opstanak koja se manifestuje pojavom mladih matica, tj. pčela radilica koje legu jaja.  S obzirom da nemaju pravo matično leglo, pčele biraju nekoliko radilica koje intenzivno hrane matičnom mlečju. Nakon dobijanja matične mleči, pčele posle izvesnog vremena počinju da legu neoplođena jaja  iz kojih se izležu trutovi.  U košnici može biti više lažnih matica te svaka za svoj račun leže jaja po celoj košnici, zbog čega se događa da gotovo u svakoj ćeliji ima više jaja, a često i u ćelijama sa cvetnim prahom. Mogu se videti i započeti matičnjaci koji su tanji od ostalih, površina im je glatka i nije hrapava kao kod normalnih matičnjaka. Leglo je grbavo, kao kod  matice trutuše  ka