Пређи на главни садржај

Lažne matice, matice trutuše i njihovo suzbijanje


Kako to matice mogu biti lažne? Da li su one štetne po moje društvo i ako jesu kako da ih se rešim? Da li su lažne matice i matice trutuše isto? 

Danas vam odgovaramo na ova pitanja, pa da počnemo.

Lažne matice javljaju se tokom cele sezone. Bezmatak koji duže vreme nema maticu, prelazi u instinktivnu borbu za opstanak koja se manifestuje pojavom mladih matica, tj. pčela radilica koje legu jaja. 

S obzirom da nemaju pravo matično leglo, pčele biraju nekoliko radilica koje intenzivno hrane matičnom mlečju. Nakon dobijanja matične mleči, pčele posle izvesnog vremena počinju da legu neoplođena jaja  iz kojih se izležu trutovi. 

U košnici može biti više lažnih matica te svaka za svoj račun leže jaja po celoj košnici, zbog čega se događa da gotovo u svakoj ćeliji ima više jaja, a često i u ćelijama sa cvetnim prahom. Mogu se videti i započeti matičnjaci koji su tanji od ostalih, površina im je glatka i nije hrapava kao kod normalnih matičnjaka.

Leglo je grbavo, kao kod matice trutuše kada potroši seme ili kada mlada matica izgubi nagon za sparivanje i nije ravno kao normalno gnezdo. Leglo je uočljivo jer su poklopci ispupčeni. 

Trutuša je naizgled normalna matica. Posmatrajući je ne možemo ni po čemu da je razlikujemo od normalne matice. Pregledajući ramove sa leglom, na osnovu izgleda legla, mi je proglasimo trutušom.

Matica trutuša nosi samo neoplođena jaja iz kojih se razvijaju trutovi. Na saću vidimo samo trutovsko leglo. To trutovsko leglo ne izgleda kao u normalnim zajednicama. Ono  je nepravilno, jer matica polaže jaja i u radiličke ćelije, a one su premalene za uzgoj trutova. Pčele zato proširuju radiličke ćelije koliko mogu i tako deformišu radiličko saće.

Trutovi izleženi u ovakvoj zajednici su u pravilu sitni i nedovoljno razvijeni.

Razlozi zbog kojeg matica nosi samo neoplođena jaja mogu biti različiti.

Najčešće je u pitanju matica koja nije sparena. Njena spermateka je prazna. Isto tako, normalno sparena matica koja je bila sposobna da razvije velike površine legla može postati trutuša ukoliko potroši svu spermu iz spermateke. Pčele osećaju da matica nije u redu i često pokušavaju da je zamene povlačeći matičnjake na trutovskom leglu. Iz tih matičnjaka ne može da se odgaji matica, jer nema oplođenih jaja. Trutovi iz legla ovakve matice mogu polno sazreti, ali u konkurenciji normalno uzgojenih trutova verovatno nemaju šansu da oplode neku mladu maticu. Ukoliko pčelar ne interveniše zajednica koja ima maticu trutušu je osuđena na propast.

Suzbijanje lažnih matica vrši se na dva načina. Prvi je da se ujutru izvade 3-4 okvira s leglom, i to bez pčela i dodaju zdravim društvima, a u njih staviti okvire zdravih društava. 

Matica se u kavezu stavi između starih i novih ramova i posle 10-15 minuta izvrši se zamena mesta košnica, zdravih i onih u kojoj su lažne matice. Matica se stavlja u košnicu gde su lažne matice.

Pčele koje se vraćaju sa paše ulaze u košnicu u kojoj je matica i počinju je hraniti kroz rupice kaveza i polako će pustiti majku maticu. Čim pčele pronađu maticu, prestaju hraniti lažne matice matičnom mleči.


Poželjno je ovom društvu dodati 1-2 rama zatvorenog legla radi normalizacije.

Društvu koje je na mestu košnice gde je bila lažna matica treba dodati rezervnu maticu pomoću žičanog kaveza, a u slučaju da nemamo rezervnu maticu posle 2-3 dana dodati zreo matičnjak.

Drugi način je istresanje pčela dalje od pčelinjaka. Na udaljenosti 200 metara od pčelinjaka istresti pčele na zemlju, okvire sa društvima dati na čuvanje normalnim društvima a ostale okvire smestiti u neku prostoriju ili košnicu. 

Istresene pčele vratiće se u praznu košnicu i tu ostati najmanje 48h, posle toga u toku leta dodati oplođenu maticu namazanu medom i dodati 2-3 okvira sa leglom bez pčela iz normalnih društava, zatim dodati okvire sa medom, cvetnim prahom i prazne okvire.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Glavna prolećna paša - kada je med spreman za ceđenje (vrcanje)?

U ovoj temi pokušaćemo da rešimo vaše nedoumice ili čak da naučite nešto novo o glavnoj prolećnoj paši i samom postupku vrcanja meda, pa da počnemo sa laganim uvodom u ovu temu. Nikad ne smemo izvaditi sav med iz košnice. Pčelama treba ostaviti sav med koji im je potreban za zimu, a višak uzeti. Dešava se kod pčelarenja sa nastavljačima, da su medišta puna, a u plodištu nema ni kapi meda ili ga je čak nedovoljno. Takvo stanje zatećiće se veoma često u nastavljačima sa jednakim okvirima u medištu i plodištu, kao i u onom polumedištu. Pre oduzimanja meda treba najpre pregledati plodišni deo košnice, pa ako tamo nema bar 15kg meda, toliku rezervu treba da ostavimo u medištu za zimu. Pčelari sa pološkama treba da paze da uz med, koji su pčele unele poviše okvira s leglom, ostave do legla sa svake strane bar po jedan okvir pun meda, a neće biti greške, ako ostave i duplo. Pčela sakuplja med sa onog cveća, kakvog za pašnog dana i pašno doba ima najviše. Prema toj njenoj prirodnoj sklonosti, ...

Koji tip košnica je idealan za mene?

  Kada odlučite da se bavite pčelarstvom, pre svega, pored pčelinjeg društva, neophodno je da imate i košnicu/e.  Postoji više tipova košnica, a kod nas su najzastupljenije sledeće:  Dadan Blatova (DB) košnica  Langstrot Rutova (LR) košnica  Fararova košnica Anton Žnideršičeva košnica Pološka Dadan Blatova - DB DB košnice su veoma popularne među pčelarima u našoj zemlji. Ovu košnicu odlikuje jedno telo visine 31cm koje služi kao plodište, i 2 polunastavka  veličine 15,5cm , za smeštaj viška meda. Plodište može imati i do 3,6kg pčela, što je važno za brži unos većih količina meda. Standarna DB košnica ima 10 ramova, ali postoji i  varijanta od 12 , koja se sve više koristi. Dadan-Blatova košnica ima jednu glavnu prednost, koja je naročito  važna za zimovanje . Naime, ona ima dubok ram koji daje mnogo prostora za  razvijanje legla  i deponovanje polenovog praha i meda. Medne kape mogu biti visoke i do 15cm, a to pogoduje prezimljavanju, pa...