Пређи на главни садржај

Koje sve obaveze imaju pčelari tokom ranog proleća?

Konačno, došao je kraj hladnim i tmurnim zimskim danima, priroda se budi, cveće počinje da cveta, a to za pčelare znači samo jedno - počinje nova sezona i novi radovi u pčelinjaku.

Nijedno godišnje doba ne zahteva toliko pažnje pčelara kao rano proleće. Proleće za
pčelara počinje sa prvim sunčanim danima i prvim izletima pčela, tada i počinju
prvi prolećni radovi na pčelinjaku.

Izimljavanje pčela - čim se proleće približi pčelar mora da udvostruči pažnju i da pčele ne ispušta iz vida, jer kraj zime je mnogo opasniji od glavne zime. Pravilno uzimljene i utopljene pčele bez problema će prebroditi i jake zime, a ako februar i mart donesu nekoliko sunčanih dana dobro ce doći da pčele obave PROČISNI LET.

Međutim desi se da se zima povrati i ponovo nastupe hladni dani,
tada pčele koje nisu utopljene i nemaju dovoljno hrane neće dobro proći.
Znači da bi se sačuvao mir i smanjila potrošnja hrane, u ovom periodu ne smemo
uznemiravati pčele bez velike potrebe, nego se treba zadovoljiti spoljašnjim pregledom.

SPOLJAŠNJI PREGLED - prilikom  ovog pregleda, vešt pčelar moći će da proceni stanje društva bez otvaranja košnice. A kako to i vi da uradite? Jednostavno je, ako pčele veselo bruje, izlaze i ulaze u košnicu bez zadržavanja na letu i poletaljci, znači sve je u redu.

Međutim, ako kod neke košnice pčele bezvoljno izleću,lutaju po poletaljci i zidovima košnice kao da nešto traže, znak je da su ostale bez matice ili su bolesne. Sumnjiva društva odmah pregledati, ako nemaju maticu treba im je dodati ili takvo društvo spojiti sa srednje jakim društvom.

U slučaju bolesti pristupiti njegovom lečenju ili ga likvidirati ako je u pitanju opasna zarazna bolest.
Kad je neka poletaljka pokrivena tamnim zrnastim mrljama znak je da je društvo
izgubilo maticu i da je nastala grabež. Ako na letu ima izdrobljenog saća sa mišijim
izmetom ili pregriženih pčela, košnicu treba otvoriti u toploj prostoriji, da pčele
obrazuju ponovo klube, a košnicu očistiti i štetočinu ukloniti.

Na leto staviti mrežicu, odnosno zatvoriti ga da pčele ne izađu.Kad se prostorija ohladi tj.posle 12-20 časova košnicu vratiti na svoje mesto u pčelinjaku.

Pri radu u zamračenoj sobi koristiti crveno svetlo, jer je ono za pčele nevidljivo i manje će se uznemiravati.

U proleće kad se sneg počne otapati, treba proveriti postolja košnica kako se ne bi
prevrnule. Postaviti ih tako da su nagnute prema letu, zbog toga što se voda brže
sliva, a za podmetanje koristiti letvice.Travu ispred košnica redovno kositi ili iskoreniti.
Ukoliko se odlučite za drugu opciju, u rano proleće baciti kuhinjsku so.
Svaki pčelar treba da poseduje dnevnik gde će unositi sve podatke vezane za pčelinjak:
broj okvira u košnici, stanje legla, količine hrane, stanje i starost matice, zdravstveno
stanje društva, prihranjivanje, posebna opažanja. 

Porast ili opadanje prinosa na paši, određuje se kontrolnom vagom, jer se pčele ne uznemiravaju. Vaga se stavlja ispod košnice u kojoj je najbolje društvo, jer ono određuje stvarno stanje paše. Ne treba izgubiti iz vida da i vrhunsko drustvo može vršiti pripremu za rojenje, i neće prikazivati tačno stanje na vagi, samim tim društvo za koje se odlučimo, treba prethodno proveriti, i kad se uverimo da je sve u redu treba ga staviti na vagu. Kontrolu je važno vršiti u vreme kada paša počinje i kada prestaje, jer ako paša naglo stane, pčele će od sakupljenog meda razviti veliko društvo koje će celu košnicu dovesti u nagon za rojenje, a time i do velikog pada količine meda. Vaganjem ćemo znati da je paša takođe oslabila i da je vreme za selidbu.

Vaganje je poželjno vršiti izmedju 7-19 časova. Posle kiše ili magle ne treba vagati jer se kosnica nakupi vlage.










Коментари

Популарни постови са овог блога

Glavna prolećna paša - kada je med spreman za ceđenje (vrcanje)?

U ovoj temi pokušaćemo da rešimo vaše nedoumice ili čak da naučite nešto novo o glavnoj prolećnoj paši i samom postupku vrcanja meda, pa da počnemo sa laganim uvodom u ovu temu. Nikad ne smemo izvaditi sav med iz košnice. Pčelama treba ostaviti sav med koji im je potreban za zimu, a višak uzeti. Dešava se kod pčelarenja sa nastavljačima, da su medišta puna, a u plodištu nema ni kapi meda ili ga je čak nedovoljno. Takvo stanje zatećiće se veoma često u nastavljačima sa jednakim okvirima u medištu i plodištu, kao i u onom polumedištu. Pre oduzimanja meda treba najpre pregledati plodišni deo košnice, pa ako tamo nema bar 15kg meda, toliku rezervu treba da ostavimo u medištu za zimu. Pčelari sa pološkama treba da paze da uz med, koji su pčele unele poviše okvira s leglom, ostave do legla sa svake strane bar po jedan okvir pun meda, a neće biti greške, ako ostave i duplo. Pčela sakuplja med sa onog cveća, kakvog za pašnog dana i pašno doba ima najviše. Prema toj njenoj prirodnoj sklonosti,

Lažne matice, matice trutuše i njihovo suzbijanje

Kako to matice mogu biti lažne? Da li su one štetne po moje društvo i ako jesu kako da ih se rešim? Da li su lažne matice i matice trutuše isto?  Danas vam odgovaramo na ova pitanja, pa da počnemo. Lažne matice javljaju se tokom cele sezone.  Bezmatak  koji duže vreme nema maticu, prelazi u instinktivnu borbu za opstanak koja se manifestuje pojavom mladih matica, tj. pčela radilica koje legu jaja.  S obzirom da nemaju pravo matično leglo, pčele biraju nekoliko radilica koje intenzivno hrane matičnom mlečju. Nakon dobijanja matične mleči, pčele posle izvesnog vremena počinju da legu neoplođena jaja  iz kojih se izležu trutovi.  U košnici može biti više lažnih matica te svaka za svoj račun leže jaja po celoj košnici, zbog čega se događa da gotovo u svakoj ćeliji ima više jaja, a često i u ćelijama sa cvetnim prahom. Mogu se videti i započeti matičnjaci koji su tanji od ostalih, površina im je glatka i nije hrapava kao kod normalnih matičnjaka. Leglo je grbavo, kao kod  matice trutuše  ka

Koji tip košnica je idealan za mene?

  Kada odlučite da se bavite pčelarstvom, pre svega, pored pčelinjeg društva, neophodno je da imate i košnicu/e.  Postoji više tipova košnica, a kod nas su najzastupljenije sledeće:  Dadan Blatova (DB) košnica  Langstrot Rutova (LR) košnica  Fararova košnica Anton Žnideršičeva košnica Pološka Dadan Blatova - DB DB košnice su veoma popularne među pčelarima u našoj zemlji. Ovu košnicu odlikuje jedno telo visine 31cm koje služi kao plodište, i 2 polunastavka  veličine 15,5cm , za smeštaj viška meda. Plodište može imati i do 3,6kg pčela, što je važno za brži unos većih količina meda. Standarna DB košnica ima 10 ramova, ali postoji i  varijanta od 12 , koja se sve više koristi. Dadan-Blatova košnica ima jednu glavnu prednost, koja je naročito  važna za zimovanje . Naime, ona ima dubok ram koji daje mnogo prostora za  razvijanje legla  i deponovanje polenovog praha i meda. Medne kape mogu biti visoke i do 15cm, a to pogoduje prezimljavanju, pa pčelari ne moraju dodatno da intervenišu. Ova ko