Пређи на главни садржај

Rojenje pčela - DETALJNO OBJAŠNJENO

Kod nas rojenje pčela se javlja uglavnom posle bagremove paše, otprilike u drugoj polovini maja i prvoj polovini juna a nekad i početkom jula.

Uslov za rojenje je nezaposlenost mladih pčela, povećanje toplote, smanjen prostor i dobra paša. Mlade pčele po ivicama saća grade veliki broj matičnjaka u koje matica leže jaja. Prvo izvuku jednu grupu matičnjaka, zatim drugu, treću a nekad i četvrtu.

Ako u podne pratimo igru mladih pčela, kad nastupi rojenje ovu igru više ne izvode. Pčele koje se vraćaju sa paše zadržavaju se oko leta i na poletaljci, a iz košnice izlaze i u nju ulaze pčele koje se spuštenih krila i stomaka lagano kreću po poletaljci.Tada se svakog trenutka očekuje roj. Hvatanje roja se vrši kad se pčele smire. Potrebno je pripremiti košnicu sa okvirima sa saćem i spremiti Trmku.


Trmka se stavi ispod roja i onda taj isti roj otresemo u trmku, koja se ostavi u hlad.        Predveče se roj istrese u košnicu, trmka se prinese sa otvorom na gore da roj ne bi ispao.    

U košnicu se stavi 4-5 ramova, jedan ram treba da bude sa leglom da roj ne bi pobegao. Košnicu pregraditi daskom da se dobije suženo gnezdo. Svako veče roj hraniti manjom količinom sirupa da se razvije i izgradi novo saće.jer mladi prirodni rojevi imaju veliku sklonost ka gradnji saća. 


Ako roj ne može da se istrese, trmka se postavi iznad roja i dimilicom se nadimi kako bi roj polako ušao u trmku. Kada uđe veći broj pčela, trmka se spusti na zemlju da uđu i ostale pčele. Ako se dogodi da se roj vrati na isto mesto, postupak pažljivo ponoviti. Pčele brže uđu u trmku ako se ona namaže travom zvanom matočina ili matičnjak (Mellisa officinalis), neko je zove i limunova trava jer miriše na limun.

Prirodno rojenje je štetno jer umanjuje prinos meda, obično je u glavnoj paši i smanjuje otpornost i odbrambenost društva, to se može izbeći na sledeci nacin:
- Na pčelinjaku ne držati matice starije od 2 godine
- Leta u vreme letnjih vrućina moraju posle 10 sati biti u zasenku
- Matice uzimati iz društva koje nemaju sklonost ka rojenju
- Jačim društvima povremeno oduzimati zrelo leglo i pčele
- Velike količine meda mogu ubrzati rojenje, pa se preporučuje da se posle svake paše ocedi med
- Plodište mora biti dovoljno veliko da pčele imaju prostora za rad i razvoj
- Nedostatak prostora za deponovanje voska može ubrzati rojenje
- Priliv svežeg vazduha (otvoriti leta širom) mora se obezbediti za vreme čitave sezone, a naročito za vreme sparnih dana.

Veštačkom rojenju se ne sme pristupiti sve dok drustvo nije spremno za rojenje odnosno nije zrelo za
razmnožavanje. 



Društvo je zrelo kad u plodištu ima 7-8 okvira legla u velikim krugovima, gusto
posednutim pčelama svih starosti i dovoljnim zalihama hrane.To kod nas bude u drugoj polovini maja ili u junu. 

Postoji više načina veštačkog rojenja, bilo da se od jednog naprave dva, bilo od dva, treće, ili od više da se uzme 1-2 okvira sa leglom, pčelama, medom i cvetnim prahom, dodaju se matičnjaci ili sparene matice.

Kad se od jednog drustva pravi dva, košnica se pomeri pola metra levo ili desno a uz nju se
postavi nova košnica u koju je ubačeno pola iz stare. Pčele koje se vraćaju sa paše pola će ući u novu, a pola u staru košnicu. Ako pčele ulaze u jednu košnicu više nego u drugu, pomeramo obe košnice da ulazak bude jednak. Sutradan pregledamo u kojoj košnici nema matice te je dodamo.

Ukoliko nemamo maticu, dodajemo matičnjak posle 24h, ili ostavljamo da društvo samo proizvede maticu, a društvo koje nema maticu pojačamo leglom i pčelama iz jačih društava na pčelinjaku.

A ako se od dva društva pravi treće, treba iz obe košnice uzeti po tri okvira sa leglom i jedan okvir sa medom i cvetnim prahom. U košnicu se zatim stave ramovi sa leglom, a sa strana ramovi sa medom i cvetnim prahom, zatim se između ramova sa leglom stavlja sparena matica u kavezu. Poželjno je tada dodati između okvira sa leglom i okvira sa medom i cvetnim prahom jedan okvir sa satnom osnovom. Iste večeri prihraniti pčele sa sirupom. Prihranu vršiti sve dok pčele ne izgrade saće i dok se ne osposobe za normalan rad. Isto uraditi i sa starim društvom, dodati satnu osnovu i prihranjivati dok ne izgrade saće.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Glavna prolećna paša - kada je med spreman za ceđenje (vrcanje)?

U ovoj temi pokušaćemo da rešimo vaše nedoumice ili čak da naučite nešto novo o glavnoj prolećnoj paši i samom postupku vrcanja meda, pa da počnemo sa laganim uvodom u ovu temu. Nikad ne smemo izvaditi sav med iz košnice. Pčelama treba ostaviti sav med koji im je potreban za zimu, a višak uzeti. Dešava se kod pčelarenja sa nastavljačima, da su medišta puna, a u plodištu nema ni kapi meda ili ga je čak nedovoljno. Takvo stanje zatećiće se veoma često u nastavljačima sa jednakim okvirima u medištu i plodištu, kao i u onom polumedištu. Pre oduzimanja meda treba najpre pregledati plodišni deo košnice, pa ako tamo nema bar 15kg meda, toliku rezervu treba da ostavimo u medištu za zimu. Pčelari sa pološkama treba da paze da uz med, koji su pčele unele poviše okvira s leglom, ostave do legla sa svake strane bar po jedan okvir pun meda, a neće biti greške, ako ostave i duplo. Pčela sakuplja med sa onog cveća, kakvog za pašnog dana i pašno doba ima najviše. Prema toj njenoj prirodnoj sklonosti,

Lažne matice, matice trutuše i njihovo suzbijanje

Kako to matice mogu biti lažne? Da li su one štetne po moje društvo i ako jesu kako da ih se rešim? Da li su lažne matice i matice trutuše isto?  Danas vam odgovaramo na ova pitanja, pa da počnemo. Lažne matice javljaju se tokom cele sezone.  Bezmatak  koji duže vreme nema maticu, prelazi u instinktivnu borbu za opstanak koja se manifestuje pojavom mladih matica, tj. pčela radilica koje legu jaja.  S obzirom da nemaju pravo matično leglo, pčele biraju nekoliko radilica koje intenzivno hrane matičnom mlečju. Nakon dobijanja matične mleči, pčele posle izvesnog vremena počinju da legu neoplođena jaja  iz kojih se izležu trutovi.  U košnici može biti više lažnih matica te svaka za svoj račun leže jaja po celoj košnici, zbog čega se događa da gotovo u svakoj ćeliji ima više jaja, a često i u ćelijama sa cvetnim prahom. Mogu se videti i započeti matičnjaci koji su tanji od ostalih, površina im je glatka i nije hrapava kao kod normalnih matičnjaka. Leglo je grbavo, kao kod  matice trutuše  ka

Koji tip košnica je idealan za mene?

  Kada odlučite da se bavite pčelarstvom, pre svega, pored pčelinjeg društva, neophodno je da imate i košnicu/e.  Postoji više tipova košnica, a kod nas su najzastupljenije sledeće:  Dadan Blatova (DB) košnica  Langstrot Rutova (LR) košnica  Fararova košnica Anton Žnideršičeva košnica Pološka Dadan Blatova - DB DB košnice su veoma popularne među pčelarima u našoj zemlji. Ovu košnicu odlikuje jedno telo visine 31cm koje služi kao plodište, i 2 polunastavka  veličine 15,5cm , za smeštaj viška meda. Plodište može imati i do 3,6kg pčela, što je važno za brži unos većih količina meda. Standarna DB košnica ima 10 ramova, ali postoji i  varijanta od 12 , koja se sve više koristi. Dadan-Blatova košnica ima jednu glavnu prednost, koja je naročito  važna za zimovanje . Naime, ona ima dubok ram koji daje mnogo prostora za  razvijanje legla  i deponovanje polenovog praha i meda. Medne kape mogu biti visoke i do 15cm, a to pogoduje prezimljavanju, pa pčelari ne moraju dodatno da intervenišu. Ova ko