Kod nas rojenje pčela se javlja uglavnom posle bagremove paše, otprilike u drugoj polovini maja i prvoj polovini juna a nekad i početkom jula.
Uslov za rojenje je nezaposlenost mladih pčela, povećanje toplote, smanjen prostor i dobra paša. Mlade pčele po ivicama saća grade veliki broj matičnjaka u koje matica leže jaja. Prvo izvuku jednu grupu matičnjaka, zatim drugu, treću a nekad i četvrtu.
Ako u podne pratimo igru mladih pčela, kad nastupi rojenje ovu igru više ne izvode. Pčele koje se vraćaju sa paše zadržavaju se oko leta i na poletaljci, a iz košnice izlaze i u nju ulaze pčele koje se spuštenih krila i stomaka lagano kreću po poletaljci.Tada se svakog trenutka očekuje roj. Hvatanje roja se vrši kad se pčele smire. Potrebno je pripremiti košnicu sa okvirima sa saćem i spremiti Trmku.
.
Trmka se stavi ispod roja i onda taj isti roj otresemo u trmku, koja se ostavi u hlad. Predveče se roj istrese u košnicu, trmka se prinese sa otvorom na gore da roj ne bi ispao.
U košnicu se stavi 4-5 ramova, jedan ram treba da bude sa leglom da roj ne bi pobegao. Košnicu pregraditi daskom da se dobije suženo gnezdo. Svako veče roj hraniti manjom količinom sirupa da se razvije i izgradi novo saće.jer mladi prirodni rojevi imaju veliku sklonost ka gradnji saća.
Postoji više načina veštačkog rojenja, bilo da se od jednog naprave dva, bilo od dva, treće, ili od više da se uzme 1-2 okvira sa leglom, pčelama, medom i cvetnim prahom, dodaju se matičnjaci ili sparene matice.
Ukoliko nemamo maticu, dodajemo matičnjak posle 24h, ili ostavljamo da društvo samo proizvede maticu, a društvo koje nema maticu pojačamo leglom i pčelama iz jačih društava na pčelinjaku.
A ako se od dva društva pravi treće, treba iz obe košnice uzeti po tri okvira sa leglom i jedan okvir sa medom i cvetnim prahom. U košnicu se zatim stave ramovi sa leglom, a sa strana ramovi sa medom i cvetnim prahom, zatim se između ramova sa leglom stavlja sparena matica u kavezu. Poželjno je tada dodati između okvira sa leglom i okvira sa medom i cvetnim prahom jedan okvir sa satnom osnovom. Iste večeri prihraniti pčele sa sirupom. Prihranu vršiti sve dok pčele ne izgrade saće i dok se ne osposobe za normalan rad. Isto uraditi i sa starim društvom, dodati satnu osnovu i prihranjivati dok ne izgrade saće.
Коментари
Постави коментар