Пређи на главни садржај

Kako obaviti uspešno uzimljavanje pčela?

 Zima je veoma zahtevno godišnje doba, pogotovo za pčelare početnike. Mi smo tu da Vam olakšamo da što lakše prođete kroz vašu prvu zimu ili čak ako ste dugogodišnji pčelar, da podelimo neke savete koje možda do sada niste čuli.

Postoji više faktora koji utiču na uspešno uzimljavanje pčela i to su: 


1) Rezervna hrana - po pravilu nijedno društvo ne bi smelo da zazimi sa manje od 15 kg meda.


2) Kvalitet hrane - cvetni med je najbolji za prezimljavanje pčela, takođe na kraju pčelarske sezone treba dodati i šećerni sirup kao prihranu, jer pčele med dobijen preradom šećernog sirupa smeštaju bliže leglu i pre ga troše zimi, i samim tim lakše prebrode zimu. Kasnije kada pređu na cvetni med i zima popusti, mogu da izlaze na čišćenje. Zato pri ovakvoj hrani ne dolazi do proliva a još manje do stradanja pčela.


3) Ventilacija - poznato je da pčele dobro podnose suv hladan vazduh, dok na primer vlažan vazduh na njih ima veoma loš uticaj, pogotovo u vreme prezimljavanja. Vlažan vazduh stvara se za vreme zimskog sagorevanja meda i usled nedostatka dobre ventilacije ostaje u košnici i tako stvara vlagu na zidovima i saću.


4) Zaštita od vlage i vetra - moraju se pele dobro zaštititi od vlage i jakih vetrova, zato pčele treba staviti tamo gde se ne sliva i zadržava voda. Košnice treba odići da vazduj struji ispod njih, čime se izbegava pojava plesni na saću.


5) Zaštita pčelinjaka - svako uznemiravanje negativno utiče na pčelinja društva, zato ih treba osigurati od ljudi i životinja.


6) Jačina društva - najbolje zimuju srednje jaka društva, koja u jesen poseduju 8-9 ulica u košnici (prostor između okvira) i koja prestaju sa leglom čim prestane jesenja paša, jer društva koja neguju leglo do kasno u jesen su stalno u pokretu i mnogo energije troše, pčele je nadoknađuju medom i nemirna su preko zime što se manifestuje prolivom, a to je znak lošeg zimovanja. Takva društva se u proleće slabo razvijaju i daju loše rezultate. Srednje jaka društva ne bruje, malo troše hrane i u proleće se brzo izgrađuju i daju odlične rezultate.


7) Sređivanje zimske hrane i uzimljavanje pčela - uzimljavanje pčela obuhvata nekoliko operacija, prvo se ramovi sa leglom i manjim mednim vencima stave u sredinu, a levo i desno ramovi sa sve većim mednim vencima, tako da poslednji ramovi uz bočni zid i pregradnu dasku budu ramovi sa najvišim mednim vencima. Kad su sređene zalihe, staviti pregradnu dasku između praznih ramova i društva sa rezervnom hranom. Uzimljavanje se vrši tako što se po poklopnim daskama stavi dosta papira, na taj način se gotovo hermetički pokrije plodište. Nukleuse i slaba društva treba zazimiti po 2 u jednoj košnici.


Pčelinjaku je potrebno obezbediti mir. Jedan od najvećih neprijatelja pčelinjaku je neiskusan pčelar koji često otvara košnicu kako bi se uverio da su pčele dobro, lupa i kucka o košnicu kako bi čuo da li zuje. Kada sneg pokrije leta, neiskusni pčelar se uplaši da mu se pčele ne uguše pa čisti sneg oko i ispod košnica, a neki i otvaraju košnice. Sve ovo uznemirava pčele koje tada troše više hrane, pa se sve rezerve smanjuju, a pčele dovode u opasnost. Mačke, psi a takođe i živina uznemiravaju pčele, te im treba onemogućiti prilaz pčelinjaku. U toku zime treba voditi računa o tome da li pčele imaju dovoljno vazduha, jer se događa da mrtve pčele zatvore leta, pa treba guščijim perom očistiti ista. Ako su košnice pokrivene snegom, ne treba paničiti da će se ugušiti jer sneg propušta vazduh. Ali ako se sneg zadrži, treba ga očistiti sa leta i sa krova jer se sneg topi, uveče mrzne, a led ne propušta vazduh, te se pčele mogu ugušiti.


Zimsko prihranjivanje - u toku zime se to radi jedino iz nužde, ako pčele nemaju dovoljno hrane. Treba voditi računa da ne dođe do toga.








Коментари

Популарни постови са овог блога

Glavna prolećna paša - kada je med spreman za ceđenje (vrcanje)?

U ovoj temi pokušaćemo da rešimo vaše nedoumice ili čak da naučite nešto novo o glavnoj prolećnoj paši i samom postupku vrcanja meda, pa da počnemo sa laganim uvodom u ovu temu. Nikad ne smemo izvaditi sav med iz košnice. Pčelama treba ostaviti sav med koji im je potreban za zimu, a višak uzeti. Dešava se kod pčelarenja sa nastavljačima, da su medišta puna, a u plodištu nema ni kapi meda ili ga je čak nedovoljno. Takvo stanje zatećiće se veoma često u nastavljačima sa jednakim okvirima u medištu i plodištu, kao i u onom polumedištu. Pre oduzimanja meda treba najpre pregledati plodišni deo košnice, pa ako tamo nema bar 15kg meda, toliku rezervu treba da ostavimo u medištu za zimu. Pčelari sa pološkama treba da paze da uz med, koji su pčele unele poviše okvira s leglom, ostave do legla sa svake strane bar po jedan okvir pun meda, a neće biti greške, ako ostave i duplo. Pčela sakuplja med sa onog cveća, kakvog za pašnog dana i pašno doba ima najviše. Prema toj njenoj prirodnoj sklonosti,

Lažne matice, matice trutuše i njihovo suzbijanje

Kako to matice mogu biti lažne? Da li su one štetne po moje društvo i ako jesu kako da ih se rešim? Da li su lažne matice i matice trutuše isto?  Danas vam odgovaramo na ova pitanja, pa da počnemo. Lažne matice javljaju se tokom cele sezone.  Bezmatak  koji duže vreme nema maticu, prelazi u instinktivnu borbu za opstanak koja se manifestuje pojavom mladih matica, tj. pčela radilica koje legu jaja.  S obzirom da nemaju pravo matično leglo, pčele biraju nekoliko radilica koje intenzivno hrane matičnom mlečju. Nakon dobijanja matične mleči, pčele posle izvesnog vremena počinju da legu neoplođena jaja  iz kojih se izležu trutovi.  U košnici može biti više lažnih matica te svaka za svoj račun leže jaja po celoj košnici, zbog čega se događa da gotovo u svakoj ćeliji ima više jaja, a često i u ćelijama sa cvetnim prahom. Mogu se videti i započeti matičnjaci koji su tanji od ostalih, površina im je glatka i nije hrapava kao kod normalnih matičnjaka. Leglo je grbavo, kao kod  matice trutuše  ka

Koji tip košnica je idealan za mene?

  Kada odlučite da se bavite pčelarstvom, pre svega, pored pčelinjeg društva, neophodno je da imate i košnicu/e.  Postoji više tipova košnica, a kod nas su najzastupljenije sledeće:  Dadan Blatova (DB) košnica  Langstrot Rutova (LR) košnica  Fararova košnica Anton Žnideršičeva košnica Pološka Dadan Blatova - DB DB košnice su veoma popularne među pčelarima u našoj zemlji. Ovu košnicu odlikuje jedno telo visine 31cm koje služi kao plodište, i 2 polunastavka  veličine 15,5cm , za smeštaj viška meda. Plodište može imati i do 3,6kg pčela, što je važno za brži unos većih količina meda. Standarna DB košnica ima 10 ramova, ali postoji i  varijanta od 12 , koja se sve više koristi. Dadan-Blatova košnica ima jednu glavnu prednost, koja je naročito  važna za zimovanje . Naime, ona ima dubok ram koji daje mnogo prostora za  razvijanje legla  i deponovanje polenovog praha i meda. Medne kape mogu biti visoke i do 15cm, a to pogoduje prezimljavanju, pa pčelari ne moraju dodatno da intervenišu. Ova ko